Naše ordinace poskytuje komplexní péči a poradenství v rámci fyziologického, ale i rizikového či patologického těhotenství. 


„MUDr. Štěpánek mnoho let vedl v nemocnici České Budějovice speciální poradnu pro rizikové a patologické těhotenství – zejména pro pacientky s jednovaječnými dvojčaty, s podezřením na růstovou restrikci plodu, preeklampsii či anémii u Rh inkompatibility matky a dítěte. Díky těmto zkušenostem Vám můžeme zajistit adekvátní péči a konzultaci i při rizikové graviditě.“

Péče o těhotnou ženu v ČR

Co všechno je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění v těhotenství?

  • Veškerá indikovaná klinická a kultivační vyšetření v těhotenství

  • Veškerá indikovaná laboratorní vyšetření kromě screeningu preeklampsie (PLGF)

  • 3x ultrazvukové vyšetření (záchyt těhotenství, odhad váhy plodu v 20. týdnu těhotenství a ultrazvuk v 30. týdnu těhotenství)

Bohužel, zdravotní pojišťovny již dávno rezignovaly na moderní prenatální péči a naprostou většinu zejména ultrazvukových vyšetření v dnešní době nehradí. Budiž jim k dobru, že alespoň část nákladů proplácí těhotným ženám zpětně přes různé fondy prevence.

Prenatální diagnostika

Prenatální diagnostika je soubor vyšetření resp. výkonů, díky kterým jsme schopni definovat riziko postižení dítěte některou z chromozomálních aberací (např. M. Down), dále odhalit většinu strukturálních vývojových vad dítěte případně určit za pomocí invazivní prenatální diagnostiky přesný typ případného geneticky podmíněného syndromu.

Chci na 99,9% vědět, že moje dítě nebude mít M. Down či jinou z nejčastějších chromozomálních aberací

  • V tomto případě jednoznačně doporučujeme zvážit zakoupení testu Prenascan. Jedná se o test, kdy odběrem krve matky je získána malá část DNA dítěte, která lze geneticky vyšetřit. Spolehlivost testu je 99,9%. Test se provádí cca v 13. týdnu těhotenství po prvotrimestrálním screeningu a stojí 12 500 Kč.
  • Prenascan detekuje postižení plodu Downových syndromem a dalších více jak 10 nejčastějších chromozomálních aberací + pohlaví plodu.

„Často se mě ptají moje pacientky, jaký druh prenatální diagnostiky jsem zvolil u svých dětí já. Odpověď je jednoduchá – i když vyšel u dcery i syna prvotrimestrální screening dobře, nechal jsem přesto udělat i Prenascan. Ano, není to levné, ale kolikrát během života tento výdaj člověk řeší…“  

MUDr. Oldřich Štěpánek

Chci zlatý standard moderní prenatální diagnostiky

  • Zlatým standardem je v současné době některá z variant prvotrimestrálního screeningu M.Down a dalších nejčastějších chromozomálních vad.
  • Jedná se krevní odběr mez 10.-12. týdnem (PAPP-A + free beta hCG) a poté změření NT (šíjového projasnění) u dítěte v 13. týdnu těhotenství. Výsledek se pak spolu s dalšími údaji zadá do výpočetního algoritmu a je definováno riziko postižení M. Down pro plod. Při středním riziku se doplňuje odběr v 2. trimestru a výsledné riziko se tím zpřesňuje.
  • Spolehlivost tohoto testu se pohybuje od 85 do 90%
  • Biochemickou část testu hradí ZP, ultrazvuk je v ceně 1 600 Kč. 
  • Další součástí je podrobné morfologické vyšetření plodu v 20. týdnu těhotenství k detekci ultrazvukem viditelných strukturálních vad. Tento UZ referujeme na Centrum lékařské genetiky a je v ceně 1 600 Kč
„MUDr. Oldřich Štěpánek je FMF certifikovaným sonografistou k provádění prvotrimestrálních screeningů“

Nechci nic platit, chci pouze to, co hradí pojišťovna

  • V tomto případě se riziko postižení Downovým syndromem vypočítá pouze na základě biochemických markerů (PAPP-A a free beta-hCG) případě v integraci s náběry v 2 trimestru. Spolehlivost tohoto testu je odhadována mezi 60 a 70%.
  • Ve 20. týdnu jsou detekovány pouze hrubé morfologické abnormality. Nejedná se o detailní vyšetření plodu stran případných strukturálních vad.
  • U pacientek, které si zvolí tuto variantu naše ordinace bude vyžadovat podpis negativního reversu pro případ narození dítěte s postižením.

Velké porodnické syndromy

Prenatální péče by se měla zaměřovat především na predikci a vyhledávání nejčastějších závažných porodnických komplikací, mezi které patří především tzv. velké porodnické syndromy. 

  • PREEKLAMPSIE – četnost v těhotenství je 1-5%
  • RŮSTOVÁ RESTRIKCE PLODU – četnost v těhotenství je 5-10%
  • PŘEDČASNÝ POROD – četnost v těhotenství je 8%
  • VROZENÉ VADY PLODU – četnost v těhotenství je 2-3%
  • ÚMRTÍ PLODU V DĚLOZE – četnost v těhotenství je 0,5%

Preeklampsie

Preeklampsie je závažné multiorgánové onemocnění komplikující těhotenství, které je charakterizováno placentární a kardiovaskulární dysfunkcí. Je celosvětově hlavní příčinou mateřské a perinatální mortality a morbidity. Při placentární a kardiovaskulární dysfunkci je snížený přísun krve do placenty, což způsobuje hypoxii s možnou patologickou aktivací endotelu.

U plodu může dojít k rozvoji růstové restrikce (fetal growth restriction, FGR), event. nitroděložnímu úmrtí, a u těhotné ženy hrozí rozvoj multiorgánového postižení. V nejzávažnějších případech vyžaduje stav těhotné ženy a/nebo plodu iatrogenní předčasný porod, protože jediným kauzálním řešením patologického stavu je odstranění placenty. Preeklampsie  však neohrožuje ženu/plod pouze v těhotenství, ale významně také zvyšuje riziko závažných kardiovaskulárních onemocnění v dalším životě.

Kombinovaný screening preeklampsie v I. trimestru

Screening preeklampsie v I. trimestru je prováděn za pomoci vyšetření krve (PLGF) a vyšetření průtoku krve v cévách dělohy. Výsledky se poté agregují spolu s naměřeným krevním tlakem a dalšími anamnestickými parametry do výpočetního algoritmu, který nám definuje riziko rozvoje preeklampsie v těhotenství

  • Screening lze přikoupit k prvotrimestránímu screeningu VVV za cenu + 600 Kč.
  • Celková cena provotrimestrálního screeningu na M. Down + screening preeklampsie je za celkovou cenu 2 200 Kč.
  • Při pozitivním screeningu a včasnému nasazení léčby lze předejít závažným formám preeklampsie před 34. týdnem až v 82% případů.

Růstová restrikce plodu (Fetal Growth Restriction – FGR)

  • Růstová restrikce plodu se může vyskytnout samostatně či častěji v kombinaci s preeklampsií. Projevuje se nedostatečným prokrvením placenty a z toho resultující nízké odhadované hmotnosti plodu. Rozlišujeme 2 typy – early-onset a late-onset.

Screeningové ultrazvukové vyšetření k zachycení FGR (Fetal Growth Restriction)

  • V rámci naší ordinace nabízíme 2 screeningová vyšetření k zachycení early-onset resp. late onset FGR.
  • UZ vyšetření v 28. týdnu k zachycení early-onset FGR včetně komplexní dopplerometrie (průtokové parametry cév placenty, hlavičky plodu atd) v ceně 1000 Kč
  • UZ vyšetření v 36. týdnu k zachycení late-onset FGR včetně změření průtoku v cévách placenty v ceně 700 Kč

Předčasný porod

  • Předčasný porod je velkým problémem moderního porodnictví. V současné době neexistuje jednoznačná metoda k 100% predikci rizika předčasného porodu. 
  • Využívaná metoda je tzv. cevikometrie – což je změření délky hrdla děložního.
  • UZ vyšetření plodu + provedení cervikometrie v 24. týdnu a určení rizika předčasného porodu nabízíme za cenu 700 Kč.

Nitroděložní úmrtí plodu

  • Bohužel se jedná ve velké většině případů o neprediktabilní záležitost, pokud není spojena v jiným velkým porodnickým syndromem. Často za nitroděložním úmrtím stojí tzv. pupečníková příhoda (utažená pupeční šňůra kolem krku). Proto také zůstává procento intrauterinních úmrtí dlouhodobě stabilní i přes moderní porodnickou péči.

Vrozené vývojové vady

  • Tento velký porodnický syndrom řeší sekce prenatální diagnostiky

Doporučujeme zvážit zakoupení výhodného těhotenského balíčku.

Registrujeme nové pacientky +420 734 421 256